Aktualności

Po żniwach

Żniwa w Polsce w zasadzie są już zakończone albo zbliżają się ku końcowi. W zależności od regionu plony są zróżnicowane. Na Dolnym Śląsku w powiecie oławskim średnio rzepak plonował z wydajnością 2,7 t/ha, pszenica 4,8 t/ha, zaś jęczmień ozimy i jary odpowiednio 5,3 t/ha oraz 4,0 t/ha. W pobliskim powiecie strzelińskim, gdzie występują żyzne czarne ziemie średnie zbiory są już dużo lepsze – pszenica 7,0 t/ha, a rzepak 3,8 t/ha. Podobnie w powiecie strzegomskim pszenica plonowała z wydajnością 6-7 t/ha, a jęczmień jary i ozimy odpowiednio 5,0 t/ha i 6,0 t/ha.

W rejonie pszczyńskim żniwa się zakończyły i wg naszych informacji średni zbiór pszenicy to 6,5 t/ha.

Czytaj więcej...

RM

Żniwa za pasem, w niektórych regionach Polski są bardziej, a w innych mniej zaawansowane. Poniżej Krajowa Federacja Producentów Zbóż przedstawia stan na dzień 20 lipca br. Na południu kraju w regionie nyskim żniwa pszenicy dopiero się zaczęły, a stan prac można ocenić na 10% zaawansowania.Jęczmień ozimy został już skoszony, zaś rzepak w 90% jest zebrany z pól. Trudno ocenić jakość, gdyż przez ostatnie 3 dni spadło śr. 35mm, a przed opadem parametry zbóż takie jak gęstość i białko były zadowalające. Niemniej jednak można powiedzieć, że na tak małym obszarze plony są mocno zróżnicowane. W pobliskim regionie pszczyńskim jęczmień ozimy został zebrany. Jednakże stopień zaawansowania żniw zbożowych na razie jest mały i sięga zaledwie 3-4%. Rzepak skoszony w 30%, a plon szacuje się średnio na 3,2 t/ha.

Czytaj więcej...

żniwa

Krajowa Federacja Producentów Zbóż zaprasza na Debatę Przedżniwną organizowaną w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi 19 czerwca. Debata odbędzię się w Sali Wzorcownia o godz. 10.30.Potwierdzenie udziału prosimy zgłaszać do biura Federacji pod nr telefonu 667 958 199, 537 958 199 lub mailem biuro@kfpz.pl. Liczymy na Państwa obecność.

pdfZaproszenie_i_program_Debaty.pdf

Poniżej szczegółowy program spotkania.

10.30 – 10.35    Rozpoczęcie i przywitanie gości - Rafał Mładanowicz Prezes KFPZ

10.35 - 10.55     Wystąpienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Pana Krzysztofa Jurgiela

10.55 - 11.15     Przyrodnicze uwarunkowania rolnictwa, o których często zapominamy - dr Zuzanna Sawinska Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

11.15 - 11.35      Kierunki hodowli roślin uprawnych – Marek Łuczak Syngenta

11.35 - 11.50      Opłacalność upraw zbóż w systemie konwencjonalnym ekologicznym Prof. Andrzej Kowalski IERiGŻ

11.50 - 12.15      Dyskusja

12.15 – 12.30     Przerwa kawowa

Czytaj więcej...

P.Lipski1

Firma Top Farms Agro renomowany producent kwalifikowanego materiału siewnego zorganizowała dziś konferencję pt. "Raport nasienny 2018 - Ewolucja rynku nasiennego w Polsce". Spotkanie było podsumowaniem i jednocześnie zaproponowaniem kierunku zmian, w którym miałby podążać rodzimy sektor. Na początku konferencji prelekcję wygłosił prof. dr hab. Sławomir Podlaski, który przedstawił temat "Przemysł nasienny w Polsce i w świecie". Jak powiedział prof. Podlaski w ciągu ostatnich kilku lat przemysł nasienny pnie się dynamicznie w górę. W samym 2016r. światowy handel nasionami osiągnął 16 mld USD. Kolejnym aspektem jest postępująca koncentracja, czyli łączenie się wielkich firm nasiennych oraz chemicznych. Konsekwencją tego jest postępujące wzmocnienie ekonomiczne i wzrost monopolizacji sektora.

Czytaj więcej...

4

19 czerwca KFPZ zorganizowała już XIV Debatę Przedżniwną odbywającą się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Moderatorem spotkania był Prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż Pan Rafał Mładanowicz. Z Resortu Rolnictwa obecny był Sekretarz Stanu Pan Jacek Bogucki, który odniósł się do aktualnej sytuacji panującej w Polsce. Jak stwierdził Pan Bogucki: „Wysoka temperatura, z którą mamy do czynienia od paru tygodni spowodowała, że brak wody pogłębił się jeszcze bardziej. Chciałbym żebyśmy widzieli ten kontekst. Dzisiaj rozmawiając o żniwach, o zbiorze rzepaku, o zbiorze zbóż musimy mieć ten kontekst na uwadze. Zbiory w znacznej części obszaru Polski mogą być zagrożone z tego powodu i mogą być niższe”. Padło również kilka pytań z sali m.in. Pan Juliusz Młodecki odniósł się do ustawy o zakazie handlu w niedzielę, z której po przeanalizowaniu wynika, że nie można w tym dniu skupować rzepaku. Ponadto podniesiono aspekt rozwiązania systemowego dotyczącego ubezpieczenia upraw od wszystkich ryzyk w pakiecie, co zmniejszyłoby koszty samego ubezpieczenia dla rolników. Pan Jerzy Hławiczka podniósł także kwestię zazielenienia. Stanowi to problem w przypadku roślin bobowatych, gdyż nie można w nich stosować środków chemicznych, a uprawy niestety zarastają chwastami. Z kolei zazielenienia poplonowe wg Pana Hławiczki przesuszają ziemię, a ponadto w obecnych warunkach pogodowych nie mają szans wzrosnąć. Jak widać jest wiele kwestii do uregulowania i wymagających pochylenia i zastanowienia się nad ich rozwiązaniem.

Czytaj więcej...

Lubella

Uruchomiony w tym roku nowoczesny kompleks produkcyjny ze zautomatyzowanym centrum logistycznym o wartości 130 mln zł pozwoli Lubelli umocnić się na pozycji lidera makaronów w Polsce. Inwestycja przyczyni się także do wzbogacenia lubelskiego rynku pracy – w nowym kompleksie produkcyjnym zatrudnienie znalazło 60 osób, firma rozwija też współpracę z lokalnymi firmami. W sumie od 2003 roku, czyli od wejścia Lubelli w skład Grupy Maspex, firma zainwestowała ponad 400 mln zł; rozwijano obszar produkcyjno-logistyczny i rozbudowywano zaplecze surowcowe. Dzięki temu dziś Lubella może produkować 170 tys. ton produktów zbożowych rocznie i pomieścić w swoich magazynach 40 tys. palet. 

Czytaj więcej...

Kontakt

ul. Szkolna 2/4 lok 418

667 958 199

biuro@kfpz.pl