Aktualności

ŻNIWA 2017

żniwo 2016

W tym tygodniu pogoda pozwoliła na rozpoczęcie żniw w niektórych regionach kraju. Jednak nie jest ona sprzyjająca dla wszystkich rolników, np. ze Śląska. Niemniej jednak prace na polach już się rozpoczęły.

W Wielkopolsce w gospodarstwie jednego z naszych członków plon pszenicy szacuje się o 10% niższy niż w ubiegłym roku. Wstępne prognozy mówią o 7 tonach na hektar. Prace na polach są już w zaawansowanym etapie. Oczywiście wszystko zależy również od powiatu. Natomiast jeśli chodzi o rzepak oczekiwania niestety są rozczarowujące. Średnie plony są poniżej 3 t/ha.

Na południu Polski w regionie pszczyńskim pogoda utrudnia prace. Na tę chwilę kończą się zbiory rzepaku, a rolnicy powoli wjeżdżają w pszenicę. Tutaj również mówi się o 7 t/ha, a także o bardzo dobrych parametrach ziarna.

Z kolei na Lubelszczyźnie zaawansowanie prac wynosi 70%. Plon pszenicy u jednego z naszych gospodarzy wynosi 8-9 t/ha, przy czym parametry, w tym białko są gorsze. W przypadku rzepaku plony są zadowalające i wynoszą powyżej 4 t/ha.

Kontakt

ul. Szkolna 2/4 lok 418

667 958 199

biuro@kfpz.pl