Aktualności

ŚWIĄTECZNA KONFERENCJA BASF CROP PROTECTION

BASF 2

W dniu 19 grudnia w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się konferencja prasowa firmy BASF Crop Protection, która miała charakter zarówno podsumowujący miniony sezon jak również zapowiadający nowy rok 2018. W przedświatecznym spotkaniu Krajową Federację Producentów Zbóż reprezentował Prezes Rafał Mładanowicz, Dyrektor Biura Joanna Tomaszewska oraz Asystentka Biura Marta Czaplikowska.

Konferencję otworzyła i moderowała Monika Glen – kierownik ds. komunikacji i serwisów.

Jako pierwszy wystąpił dyrektor działu BASF Crop Protection Cezary Urban. Prezentacja dotyczyła akwizycji jakie miały miejsce w mijającym roku, tj. o sfinalizowaniu nabycia firmy Chemetall, przejęciu globalnej działalności poliamidowej firmy Solvay, a przede wszystkim o nabyciu części aktywów z sektora nasiennictwa i herbicydów nieselektywnych od firmy Bayer. Pierwsza odbyła się pod koniec 2016r. i dzięki temu dział BASF Coatings znacznie poszerzył swoją ofertę. Druga rozpoczęła się we wrześniu tego roku, zaś finalizacja ma nastąpić w trzecim kwartale 2018r. Pan Cezary Urban wskazał także na wyzwania, jakie czekają branżę w nadchodzącym sezonie, w tym proces konsolidacji firm produkujących środki ochrony i związane z tym zmiany w ofercie produktowej.

 BASF 1

Kolejnym prelegentem był dr Witold Łykowski – kierownik działu R&D, który mówił o przebiegu sezonu wegetacyjnego 2017 oraz przedstawił nowe centra kompetencji BASF, zapraszając jednocześnie do ich odwiedzenia w czasie organizowanych tam w przyszłym roku warsztatów polowych. Przedstawiono jakie były główne problemy oraz warunki atmosferyczne dotyczące zbóż, rzepaku, kukurydzy, buraków oraz sadów. W przypadku zbóż jak stwierdził dr Łykowski w tym roku borykano się z opóźnionym zbiorem, zróżnicowanymi parametrami jakościowymi, nadmiarem opadów, które uniemożliwiły zbiór i zasianie zaplanowanego areału na sezon 2017/18.

Z kolei Iga Wasilewicz przedstawiła raport „Rolnictwo i przyroda”, przygotowany we współpracy z Centrum UNEP/GRID Warszawa.

Druga część konferencji dotyczyła przedstawienia nowości na kolejny sezon. Motywem przewodnim spotkania była prezentacja nowego fungicydu do ochrony zbóż o nazwie Priaxor®. O jego znakomitym działaniu oraz wysokich efektach w stosunku do ceny mówił dr Jarosław Nadziak odpowiedzialny za fungicydy zbożowe w BASF. Priaxor to nowy fungicyd w portfolio BASF stworzony do skutecznej ochrony zbóż (pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego i jarego, pszenżyta ozimego, żyta ozimego). Zawiera Xemium (fluksapyroksad) a w połączeniu z najlepszą strobiluryną F500 (piraklostrobina) oraz dzięki optymalnej formulacji tworzy idealne narzędzie pracy dla każdego rolnika. Produkt ten można stosować we wszystkich zbożach ozimych oraz w jęczmieniu jarym już od fazy pełni krzewienia (BBCH 25) do końca fazy kwitnienia (BBCH 69).Zabieg zastosowany około fazy BBCH25 pozwala na wyprzedzenie chorób i zniszczenie patogenów przed zainfekowaniem rośliny. Jest jednym z fungicydów na zboża, który z powodzeniem można stosować w dowolnym momencie aplikacji fungicydowej – w fazie T1, również na T2 (ochronaliścia flagowego), jak również podczas zabiegu T3. Substancje zawarte w fungicydzie Priaxor bardzo szybko przemieszczają się w roślinie i są przez nią błyskawicznie pobierane. Strobiluryna,w formie piraklostrobiny (F 500), działa zapobiegawczo, natomiast fluksapyroksad (Xemium) ma właściwości lecznicze i zapobiegawcze.

Z kolei Pan Tomasz Cichocki, który jest odpowiedzialny za zaprawy i herbicydy, mówił o fungicydzie donasiennym Systiva®, który będzie miał także zastosowanie w pszenicy. Zwrócił również uwagę na Medax® Max – nowy regulator wzrostu, który z wielkim sukcesem został wprowadzony na rynek. Ma on zastosowanie do uprawy wszystkich zbóż, w tym ozimych jak pszenica, pszenżyto, żyto oraz jęczmień i  jarych jak pszenica,  jęczmień i owies. Jest to produkt, który można stosować w różnych warunkach niezależnie od pogody. Zostalo to docenione w plebiscycie, w którym Medax® Max wyróżniono jako Innowacyjny Produkt Rolniczy 2017.

O bardzo skutecznym działaniu nowego fungicydu do ochrony jabłoni i gruszy
o nazwie Sercadis® - nowości 2018 BASF dla branży sadowniczej – mówił dr Jacek Lewko z działu R&D.

Marcin Chojecki odpowiedzialny za produkty warzywnicze i jagodowe podkreślił, że Regalis® Plus – regulator wzrostu od BASF – ma rozszerzoną rejestrację i od września tego roku może być stosowany także w uprawie truskawki.

Na koniec wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez Agnieszkę Łyczak – Szymczyk na największe wydarzenie branży sadowniczej w regionie – Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej FruitPro, które odbędą się tym razem 14-15 lutego 2018 w warszawskiej hali Torwar. 

Źródło: materiały pokonferencyjne

 

Kontakt

ul. Szkolna 2/4 lok 418

667 958 199

biuro@kfpz.pl