Aktualności

ŻNIWA W POLSCE... JAK WYGLĄDA SYTUACJA?

RM

Żniwa za pasem, w niektórych regionach Polski są bardziej, a w innych mniej zaawansowane. Poniżej Krajowa Federacja Producentów Zbóż przedstawia stan na dzień 20 lipca br. Na południu kraju w regionie nyskim żniwa pszenicy dopiero się zaczęły, a stan prac można ocenić na 10% zaawansowania.Jęczmień ozimy został już skoszony, zaś rzepak w 90% jest zebrany z pól. Trudno ocenić jakość, gdyż przez ostatnie 3 dni spadło śr. 35mm, a przed opadem parametry zbóż takie jak gęstość i białko były zadowalające. Niemniej jednak można powiedzieć, że na tak małym obszarze plony są mocno zróżnicowane. W pobliskim regionie pszczyńskim jęczmień ozimy został zebrany. Jednakże stopień zaawansowania żniw zbożowych na razie jest mały i sięga zaledwie 3-4%. Rzepak skoszony w 30%, a plon szacuje się średnio na 3,2 t/ha.

Na Lubelszczyźnie według naszych informacji stopień zaawansowania żniw zbożowych jest minimalny. Podobnie jak na południu kraju jęczmień ozimy został zebrany. Z kolei zbiory rzepaku są na półmetku i szacuje się, że średnio osiągany wynik to 2,5-3 t/ha.

W rejonie lubuskim żniwa zbożowe są na poziomie 30% zaawansowania. Jęczmień ozimy został skoszony, jednak zobserwowowany został problemy z gęstością. Rzepaki podobie jak na Lubelszczyźnie maksymalnie w 50% skoszone i wstępnie mówi się o plonie 2 t/ha.

W Wielkopolsce właściwe żniwa własciwie jeszcze nie ruszyły, stopień zaawansowania to maksymalnie 5%. Z kolei rzepak zebrano już w 70%, a średni wynik to 2,5 t/ha. Jęczmień ozimy prawie w 100% został zebrany z pól.

Część północnej Polski (region Pomorza Zachodniego i Środkowego) niestety boryka się trudniejszą sytuacją. Pszenżyto ozime w 30% jest porośnięte (fot. 2 i fot. 3), podobnie jęczmień jary zaczyna być porośnięty.Widoczne są przebarwienia charakterystyczne dla fusarium. Będzie to rzutowało na jakość, z która już wiadomo jest problem. Jeśli pogoda będzie sprzyjała żniwa jęczmienia jarego, pszenżyta ozimego rozpoczną się tę niedzielę. Co do rzepaku szacuje się, że plon jest na poziomie 2,4 - 2,5 t/ha.

      RM1                  Rafał

Z kolei w części Warmii i Mazur oraz regionu kwidzyńskiego jęczmiona ozime są skoszone w 100%, zaś rzepak w granicy do 20%. Żniwa zbożowe jeszcze się nie rozpoczęły.

Oczywiście jest to stan na dzień dzisiejszy i jak wiadomo z każdym dniem przy sprzyjajaącej pogodzie żniwa będą postępować. Niemniej jednak wszyskim rolnikom życzymy dobrych zbiorów tego roku!!!

Kontakt

ul. Szkolna 2/4 lok 418

667 958 199

biuro@kfpz.pl