Aktualności

SZKOLENIA KRAJOWEJ FEDERACJI PRODUCENTÓW ZBÓŻ


szkoleniaCykl szkoleń Technologia uprawy i ochrony zbóż konsumpcyjnych - Luty 2019

Stargard, Skrzynki, Pułtusk, Kwidzyn to lokalizacje, w których odbyły się tegoroczne szkolenia dla producentów zbóż zorganizowanych przez Krajową Federację Producentów Zbóż i sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. W tym roku spotkania zgromadziły ponad 300 uczestników. Do udziału w szkoleniu zaprosiliśmy naukowców z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu – dr Grzegorza Pruszyńskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – dr Zuzannę Sawinską i dr Łukasza Sobiecha. Moderatorem spotkań był Prezes KFPZ Rafał Mładanowicz. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele KFPZ, Prezes Rafał Mładanowicz, Wiceprezes Henryk Ordanik, Przewodniczący KR Jerzy Hławiczka oraz Dyrektor Biura KFPZ Joanna Tomaszewska.

 

Ponieważ rolnicy maj za sobą ciężki rok, tematem przewodnim była uprawa i ochrona roślin w czasie suszy. Prelegenci bardzo wyczerpująco i dogłębnie przekazali istotę poruszanej tematyki. Dr Zuzanna Sawinska przedstawiła prezentację pt. „Jak klimat wpływa na rozwój chorób w uprawach zbożowych”. Podkreślała jakie znaczenie ma klimat na przesunięcie czasowe pojawiających się infekcji, które można już zauważyć z początkiem roku, a kiedyś był to kwiecień . Jako przykład podawała występowanie septoriozy paskowej liści pszenicy, rdzy brunatnej czy mączniaka.
Rolnik musi być przygotowany na zmiany klimaty, które są nieuniknione. „Światowy wzrost temperatury wynosi 2,3 st C i w przypadku naszej strefy klimatycznej przypada na okres zimowy: listopad, grudzień. Te zmiany przekładają się na to w jaki sposób należy podchodzić do uprawy roślin” - podkreślała Zuzanna Sawinska. Podczas swoich wykładów odwoływała się do sytuacji występującej w danym regionie. Omówiła także jak zmieniły się warunki meteorologiczne w tym suma opadów i średnia dobowa temperatura na tle wielolecia i jak to wpływa na stan plantacji i rozwój chorób grzybowych.

pdfFungicydowa_ochrona_kłosa-_p.Sawinska.pdf

Z kolei dr Łukasz Sobiech przedstawił temat „Skuteczna ochrony herbicydowa zbóż w warunkach suszy”. W wyborze odpowiedniego preparatu coraz ważniejszy staje się jego wpływ na środowisko naturalne oraz aspekt bezpieczeństwa osoby wykonującej zabieg- podkreśla Dr Łukasz Sobiech. Brak wody powoduje, że rośliny okrywają się dużą warstwą wosku i trudno wówczas zwalczyć chwasty gdyż utrudnia to pobieranie herbicydów. Dr Sobiech zwracał również uwagę, że w warunkach suszy szczególnie ważna jakość preparatu, a nie tylko jego główny składnik.

pdfSkuteczna_ochrona_herbicydowa_zbóż_w_warunkach_suszy_-_dr_inż._Łukasz_Sobiech.pdf

Pan dr Grzegorz Pruszyński szeroko przedstawił temat pt „Ewolucja ochrony zbóż przed szkodnikami” Z powodu suszy wzrasta presja ze strony owadów szkodliwych. Największe znaczenie gospodarcze pośród nich mają skrzypionki i mszyce. W niektórych regionach kraju obserwowane są co kilka lat masowe pojawy łokasia garbatka, miniarek, nałanka kłośca, ploniarki zbożówki czy pluskwiaków. Dr Pruszyński zwracał również dużą uwagę na problem ze środkami ochrony roślin, których w porównaniu do lat ubiegłych jest coraz mniej na rynku, a zwiększa się ilość występujących zagrożeń ze strony szkodników.
Po zakończonych prelekcjach był czas na rozmowy i pytania, z którymi borykają się na co dzień rolnicy. Dzięki wiedzy i praktyce nasi prelegenci mogli służyć pomocą i radą.

pdfEwolucja_ochrony_zbóż_przed_szkodnikami_-dr_inż._Grzegorz_Pruszyński.pdf

View the embedded image gallery online at:
http://kfpz.pl/aktualnosci/552-szkolenia-2019#sigProIdf6c8aad751

Kontakt

ul. Szkolna 2/4 lok 418

667 958 199

biuro@kfpz.pl