Aktualności

Wizyta na Pomorzu

Minister Ardanowski z wizytą w gospodarstwiePodczas wizyty na Pomorzu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wizytował różne rodzaje gospodarstw rolnych. Odwiedził gospodarstwo Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OHZ Gajewo koło Malborka. Firma zajmuje się hodowlą zarodową bydła, produkcją roślinną, produkcją i sprzedażą energii elektrycznej z własnej biogazowni oraz świadczeniem usług z zakresu rolnictwa. Szef resortu podkreślił znaczenie wykorzystania odpadów powstających w produkcji rolnej do celów energetycznych.

 

- Gospodarstwo to jest przykładem dobrego połączenia produkcji rolnej z biogazownią. Podejmujemy starania, aby poferment mógł zostać uznany za pełnowartościowy nawóz – powiedział minister Ardanowski.
Minister spotkał się także z prezesem zarządu Polskiego Związku Owczarskiego Andrzejem Sawickim. Rozmowy dotyczyły m.in. analizy stanu owczarstwa w Polsce oraz potrzeby wprowadzenia małych ubojni w gospodarstwach rolnych.
- Humanitarny ubój gospodarczy jest rozwiązaniem stosowanym w wielu krajach UE i niebawem zostanie wprowadzony także w Polsce – powiedział minister i dodał, że jest wiele gatunków zwierząt hodowlanych, gdzie może on być wprowadzony, ale w znaczącym stopniu jest to ważne dla podniesienia możliwości pozyskiwania w naszym kraju jagnięciny.
Na zakończenie pobytu na Pomorzu minister Jan Krzysztof Ardanowski odwiedził gospodarstwo ZIARN-POL Sp. z o.o., które zrzesza ponad 130 rolników, producentów nasion rolniczych, w tym zbóż. Udziałowcy prowadzą uprawy na Powiślu i Żuławach, na łącznym areale ponad 30 tysięcy hektarów.
- To dobry przykład rolników, którzy od prawie 20 lat wspólnie gospodarują. Dzięki temu łatwiej mogą sprzedawać swoje produkty za przyzwoitą cenę i taniej wspólnie kupować środki do produkcji, co ma znaczący wpływ na efektywność produkcji – zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa.

 

Zdjęcie:www.gov.pl/rolnictwo

Kontakt

ul. Szkolna 2/4 lok 418

667 958 199

biuro@kfpz.pl