Aktualności

Żniwa w kraju - aktualna ocena KFPZ

zniwa2019Zaawansowanie żniw w Polsce jest ogromnie zróżnicowane od zakończonych do 50% zebranych upraw.
Jakie są plony? Czy potwierdzają się wstępne prognozy z debaty 4 lipca?

Jak prognozowaliśmy nastąpił spadek w uprawach żyta, pszenżyta, a co gorsze także w uprawie pszenicy, co było powodem ?
Oczywiście susza ale Afrykański żar na naszych polach spowodował poparzenia roślin.
W konsekwencji tych zjawisko poza wiosenną suszą, która spowodowała obniżenie krzewienia, a także redukcję pięterek w kłosie, doszło także do zasuszenia części ziarniaków w plewach głównie w życie i pszenżycie. A co najgorsze masa tysiąca nasion drastycznie spadła, dla przykładu masa tysiąca nasion żyta to najczęściej 34-37 gram w tym roku około 20-24 gram, pszenżyto to masa 39-46 w tym roku 28-34. Pszenica także ucierpiała jednak patrząc na gatunek to w Polsce w tym roku możemy zaobserwować u niej największą tolerancję na spadek plonu, co także świadczy o jej genetyce i pochodzeniu, spadki plonu to najczęściej wartości nie przekraczające 15%.
Wszystkie porównania wielkości plonu i masy dotyczą średnich wieloletnich nie są porównaniem bezpośrednim z rokiem poprzednim.

Powyższe informacje z pól pokazują, że nie ma możliwości ani podstaw do dyskusji o plonach rzędu ponad 24 mln ton zbóż w Polsce. W dniu dzisiejszym uważamy, że powinniśmy ostrożnie obniżyć prognozę zbiorów na 23 mln ton zbóż.

Kontakt

ul. Szkolna 2/4 lok 418

667 958 199

biuro@kfpz.pl