Komunikaty

KONFERENCJA POLOWA BAYER

 Konferencja polowa 20170619 7

Centrum Doradztwa Technicznego Bayer w Chechle

W gospodarstwie Bernadety i Ryszarda Sładków na pograniczu województwa śląskiego i opolskiego, tuż przy autostradzie A4, firma Bayer od dwóch lat prowadzi Centrum Doradztwa Technicznego (CDT). Dominują tu gleby trzeciej i czwartej klasy bonitacyjnej, jednak zdarzają się również słabsze - klasy piątej. CDT o powierzchni 12 ha pełni funkcję szkoleniową, jak również pokazową. Dużą część powierzchni wykorzystuje się również do prowadzenia doświadczeń odmianowych oraz pestycydowych o charakterze rejestracyjnym. W tej lokalizacji w sezonie 2017 przewidzianych jest 1788 poletek. Mnogość różnych typów prowadzonych doświadczeń czyni to miejsce unikatowym na mapie Górnego Śląska.

Uprawa zbóż

Na plantacji pokazowej porównano działanie herbicydów, stosowanych  jesienią  i wiosną w pszenicy ozimej. Najlepsze rezultaty otrzymano przy stosowaniu wczesnych zabiegów jesiennych preparatami Komplet 560 S.C. i Expert Met 56 WG, które wcześnie wyeliminowały konkurencję chwastów. Komplet utrzymał plantację wolną od chwastów aż do tej pory, a Expert Met skutecznie zlikwidował miotłę zbożową oraz ograniczył rozwój chwastów dwuliściennych. Wykonano dodatkowo zabieg wiosną herbicydem Sekator 125 OD w celu wyeliminowania pozostałych chwastów dwuliściennych. Komplet i Expert Met dodatkowo wykorzystywane są do zwalczania miotły zbożowej uodpornionej na herbicydy z grupy sulfonylomoczników. Ze względu na odmienny mechanizm działania są one cennymi preparatami do rotacji w celu zapobiegania powstawaniu odporności.

Wiosną z dobrymi rezultatami zastosowano kompleksowe rozwiązanie problemu chwastów herbicydem Huzar Activ 387 OD oraz mieszaninę zbiornikową Puma Uniwersal 069 EW wraz z Sekator 125 OD, co dobrze sobie radzi z uodpornioną miotłą zbożową. W jęczmieniu ozimym głównym terminem zwalczania chwastów jest jesień, dlatego też zastosowano herbicyd Komplet.

Do ochrony przed chorobami w pszenicy ozimej wykorzystano dwa koncepty ochrony fungicydowej: Fusaro Xpro i Univo Xpro, oparte na fungicydach z grupy karboksyamidów i strobiluryn. Univo Xpro polecane jest na plantacje z właściwą agrotechniką i zmianowaniem na stanowiska z silną presją septorioz, rdzy i mączniaka oraz tam, gdzie występuje silna presja chorób wczesną wiosną i widoczne są już objawy chorobowe, np. mączniaka prawdziwego. Dzięki bardzo dobremu działaniu interwencyjnemu Boogie Xpro, zastosowanemu w terminie T1, rozwój chorób został zahamowany. Drugi zabieg w terminie T2 wykonano fungicydem Fandango 200 EC.

Fusaro Xpro polecany jest na plantacje z silną presją fuzarioz, chorób podstawy źdźbła, brunatnej plamistości liści i z mniejszym nasileniem mączniaka prawdziwego. Koncept Fusaro Xpro przydatny jest na polach o uproszczonej agrotechnice i  zmianowaniu. Pierwszy zabieg w terminie T1 wykonano nowym fungicydem Delaro 325 S.C., który zabezpieczył plantację przed rozwojem patogenów. Drugi zabieg w terminie T2 wykonano nowym fungicydem  Variano Xpro 190 EC, który - dzięki połączeniu trzech substancji aktywnych z grupy karboksamidów, strobiluryn oraz triazolintionów - zwalcza bardzo szerokie spektrum patogenów oraz wpływa pozytywnie na plonowanie.

Oba programy ochrony wykazały wysoką skuteczność i długotrwałe działanie ochronne. Ochrona fungicydowa jęczmienia ozimego prowadzona jest przy użyciu Fusaro Xpro, gdzie bardzo dobrze sprawdzają się dawki 0,8 l/ha Delaro i 1,2 l/ha Variano Xpro.

W trakcie konferencji pokazano również uprawę rzepaku, kukurydzy i buraków cukrowych oraz stosowane środki ochrony w przypadku presji chorób i szkodników.

Źródło: materiały prasowe

Komunikaty cenowe

Kontakt

ul. Szkolna 2/4 lok 418

667 958 199

biuro@kfpz.pl