Pomidory to popularne warzywo, które często można spotkać na naszych stołach. Pomidory są bogate w witaminy i minerały i mogą być wykorzystywane do wielu celów. Łatwo uprawiać pomidory w szklarni.
To nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Warzywa psiankowate należy trzymać pod przykryciem, ponieważ mają wysokie wymagania dotyczące światła i temperatury. Można to zrobić w szklarni lub tunelu foliowym. Z tego artykułu dowiesz się, jak sadzić pomidory w szklarniach i jak je nawozić, aby zapewnić dobre zbiory.
Przygotowanie sadzonek pomidorów jest niezbędnym krokiem w uprawie pomidorów. Twoja hodowla zakończy się sukcesem, jeśli będziesz mieć mocne, zdrowe sadzonki. Musisz upewnić się, że odpowiednie miejsce jest dobrze oświetlone i ciepłe. Do uprawy pomidorów potrzebna jest żyzna i lekko kwaśna gleba próchnicza o pH od 5,5 do 6,5. Warto dodać obornik lub kompost przed rozpoczęciem uprawy. Możesz również nakarmić uprawę nawozem z pokrzywy.
Ściółkę można nanosić na powierzchnię gleby. Można to zrobić za pomocą słomy lub rozdrobnionej kory. Słoma pozwala odbijać się od niej promieniom słonecznym, co jest bardzo korzystne dla młodych roślin. Do wspomagania fotosyntezy na początku uprawy potrzebna jest duża ilość światła.
Optymalny czas na sadzenie pomidorów Najlepszy moment na sadzenie pomidorów to okres po 15 maja, kiedy można uniknąć ryzyka wiosennych przymrozków. Zaleca się wysadzanie sadzonek pomidorów w dni pochmurne, ale jednocześnie do dobrze nagrzanej gleby – dzięki temu rozsada będzie się lepiej przyjmować.
Wskazówki dotyczące sadzenia pomidorów Rozsada pomidorów, którą wybierzesz do sadzenia, powinna być zdrowa, krępa, o wysokości 15–30 cm, z 5–7 liśćmi i rozbudowanym, zdrowym systemem korzeniowym. Najlepiej wybrać sadzonki w doniczkach. Następnie, sadzimy je na grządkach w odpowiednich rzędach, zachowując odległość 35–50 cm między roślinami (w zależności od siły wzrostu odmiany). Dla pomidorów optymalna liczba sztuk na 1 m2 wynosi 3–4.
Podczas sadzenia pomidorów, umieść je w wcześniej przygotowanych dołkach, rozkładając korzenie tak, aby nie były podwinięte ani załamane. Następnie, przysyp ziemię i delikatnie ją ugnieć. Ponieważ pomidory potrzebują podpór, warto od razu wbić drewniany palik przy każdym krzewie pomidora, do którego później rośliny zostaną przywiązane.
Gdy sadzonki pomidorów osiągną rozmiar 10 cm, można je przenieść do większych doniczek. Po osiągnięciu kolejnych 5 cm można je przesadzić pod osłoną na stałe miejsce. Najlepszy czas na sadzenie to 6-8 tygodni po dacie siewu. Do tego czasu rośliny powinny mieć około 8 liści. Aby zapobiec wysychaniu gleby, sadzonki pomidorów należy podlewać na każdym etapie. Zaleca się instalowanie automatycznego nawadniania w szklarniach. Aby zapewnić odpowiednią wentylację, rośliny mogą wymagać klimatyzacji w czasie upałów.
Kiedy najlepiej sadzić pomidory w tunelu lub szklarni? Najlepiej sadzić pomidory na wiosnę. Nawet w lutym nadal możesz zacząć w ogrzewanej szklarni. Zwykle wykonuje się je na trzech głównych pędach. Pędy boczne należy usunąć, aby nie osłabiały krzewów. Odetnij wierzchołki pędów w sierpniu. Na wierzch rośliny. W kultywacji można użyć sznurków lub palików. Pomidory wiązane ułatwiają zbiory i produkują więcej warzyw. Minimalny rozstaw to 40 cm x35 cm. Zaleca się posadzenie 2 rzędów, każdy w odległości około 50 cm, aby ułatwić zbiór i pielęgnację.
Każdy etap rozwoju pomidora wymaga podlewania. Szczególnie ważne są etapy kwitnienia, wiązania i dojrzewania owoców. Aby zapobiec wysychaniu korzeni, ważne jest regularne podlewanie krzewów latem. Jeśli hodujesz pomidory w doniczkach, ważne jest częstsze podlewanie. Zalecane są również nawozy mineralne. Wszystkie składniki odżywcze muszą być bogate w bor, fosfor i wapń.
Pomidory uprawiane w gruncie są narażone na mróz i spadki temperatury. Kiedy hodujesz pomidory w szklarni, możesz uniknąć ich przechłodzenia. Choroby grzybicze można uniknąć dzięki uprawie pomidorów w szklarniach lub tunelach foliowych ze względu na specyficzne warunki. Szara pleśń, mączniak prawdziwy i zgnilizna owoców pomidora to powszechne choroby. Zaraza ziemniaczana może czasami wystąpić, dlatego ważne jest, aby nie sadzić pomidorów ani ziemniaków w swojej społeczności.
Zapylanie pomidorów pod osłonami może być trudne. Pomieszczenie jest wolne od owadów i wiatru, który umożliwiałby zapylanie. Ręczne zapylanie jest ważną zasadą w uprawie. Możesz potrząsnąć kwiatostanami, aby usunąć pyłek lub zapylić je za pomocą pędzla. Jest to łatwa i wydajna metoda, którą można zastosować w uprawie amatorskiej. Zbiór w nieogrzewanej szklarni trwa od października do października. Owocnikowanie jest wolniejsze niż w pomidorach na wolnym powietrzu.
Sadzić odporne na choroby pomidory, które można uprawiać pod osłonami. Te ciepłolubne warzywa można uprawiać