Środki ochrony roślin to grupa produktów spełniających określone zadanie w prowadzeniu upraw, ale także posiadająca stosowne zezwolenie. Co ważne tylko preparaty posiadające aktualne zezwolenie wydawane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi mogą być stosowane w rolnictwie.
Produkty to złożone i w większości skomplikowane mieszaniny chemiczne, które są specjalnie sformułowane — mają określoną postać użytkową. W ich skład wchodzi przynajmniej jedna lub więcej substancji czynnych. Mogą to być związki chemiczne uzyskane na drodze syntez chemicznych, ale także związki pochodzenia naturalnego np. siarka elementarna. W ostatnich latach zwiększa się liczba środków ochrony roślin, których substancją czynną są mikroorganizmy — grzyby lub bakterie. W praktyce rolniczej takie produkty określane są mianem biologicznych środków ochrony roślin.
Zasadniczo zgodnie z zasadami Integrowanej Ochrony Roślin, które zostały wprowadzone z dniem 1 stycznia 2014 roku środki ochrony roślin, należy zastosować, gdy pozostałe metody eliminacji organizmów niepożądanych nie przynoszą rezultatów. Zostaje wówczas przekroczony próg ekonomicznej szkodliwości. Oznacza on, że straty powodowane przez szkodniki, chwasty, choroby w danej uprawie są wyższe niż koszty chemicznego ich zwalczania.
Szczegółowy zakres zwalczanych agrofagów oraz termin stosowania uwzględniający gatunki roślin uprawnych, także ich fazy rozwojowe zamieszczony jest w etykiecie każdego produktu. Zapoznanie się z tymi informacjami pozwoli na bezpieczne dla roślin uprawnych i środowiska naturalnego stosowanie produktów, a także osiągnięcie zadowalającej skuteczności działania.
Dlatego też przed każdym użyciem należy bezwzględnie zapoznać się z etykietą produktu. Zalecane jest to nawet przed ich zakupem. Etykiety środków ochrony roślin są ogólnodostępne — na stronach producentów, dystrybutorów oraz na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Środki ochrony roślin zostały podzielone ze względu na swoją funkcję — zwalczanego agrofaga w prowadzeniu upraw i na tej podstawie wyróżnia się:
Do środków ochrony roślin zaliczane są również regulatory wzrostu. Ich zdaniem nie jest eliminacja organizmu niepożądanego, ale wpływ na dynamikę rozwoju rośliny uprawnej. Wynikiem działania regulatorów wzrostu jest osiągnięcie pożądanego pokroju rośliny.
Porada: Szeroki wybór środków ochrony roślin znaleźć można tutaj: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin–c-001005. Sklep oferuje popularne i dedykowane produkty dla rolników indywidualnych, małych i dużych gospodarstw rolnych.
Podstawowym zabiegiem stosowanym w przygotowaniu materiału siewnego powinno być jego zaprawienie. Do tego celu wykorzystywane są dedykowane zaprawy z grupy fungicydów, jeżeli mają zwalczać choroby lub insektycydów — zwalczanie szkodników.
W przypadku prowadzenia upraw bardzo ważna jest eliminacja chwastów. Chwasty są to wszystkie rośliny, które są nieuprawiane celowo na danym polu. Mogą to być rośliny dzikorosnące oraz samosiewy innych roślin uprawnych wysiewanych w rotacji płodozmianu na danym stanowisku. Ze względu na specyfikę działania środków chwastobójczych wyróżnia się dwie podstawowe ich grupy:
Bardzo trudno wyobrazić sobie technologię prowadzenia upraw bez stosowania insektycydów, czyli środków owadobójczych. Eliminują one owady, które niszczą rośliny uprawne. W przypadku dużej presji szkodników może dojść do całkowitego zniszczenia plantacji.
Kolejną grupę stanowią fungicydy aplikowane w formie nalistnej. Stosowane są w uprawach polowych z różną częstotliwością, zależną do presji chorób. Mają bezpośredni wpływ na ilość plonu, ponieważ zdrowe rośliny uprawne mogą lepiej wykorzystać potencjał plonowania. Należy pamiętać, że od właściwego zastosowania środków grzybobójczych zależy także jakość plonu handlowego i jego możliwość dalszego wykorzystania.
Popularność poszczególnych substancji czynnych wchodzących w skład środków grzybobójczych jest znacznie zróżnicowana. Jednak można wskazać, że niektóre z nich stosowane są częściej, a inne rzadziej.
Do popularnych substancji czynnych aplikowanych w uprawach roślin rolniczych, ale także w warzywach jest azoksystrobina. Związek ten występuje w produkcie Strobe 250 SC, który może być stosowany w najważniejszych gatunkach roślin uprawianych w Polsce — zakres gatunków obejmuje ponad 60 pozycji.